Boys Varsity Swimming · Big Walnut Boys and Girls Swim & Dive finishes 7th place at Central Ohio Splash Invite


  Place Points
Big Walnut High School 7th 357

The Big Walnut Swim and Dive Team competed against nineteen other teams at the Central Ohio Splash Swim Meet held at Thomas Worthington Aquatic Center on January 11th. Combined the team came in 7th place scoring 357 points with the boys team finishing in second place and the girls finishing in eighth place overall.

The dive team had a strong showing with Shane White coming in 3rd place and both McKenna Ames and Jameson Welker coming in 5th place. Zander Muirneks was not far behind in 6th place. Also placing for Big Walnut was Eva Lane in 9th and Macy Roberto in 15th.

The team had many personal best times during this meet:

200 Free: Sam Blackburn, Eva Lane, Taylor Wilson, Braden Buckler, Charlie Jaeger
200 IM: Jamie May
50 Free: Simone Huff, Abbey Danne, Josh Gutierrez, Grady Hemingway
50 Fly: Sam Blackburn, Camden Andrian, Zander Murnieks
100 Fly: Sam Blackburn
100 Free: Karli Murnieks, Simone Huff, Katrina Livesay, Kelly Baldy, Abby Coey, Micah Tillar, Ethan Swager, Grady Hemingway, Dawson Andrian
500 Free: Nathan Wion, Christopher Lee
100 Back: Simone Huff, Ellie russell, Maddy Jones, Abbey Danne, Kaitlyn Maze, Charlie Jaeger, Zander Murnieks, Josh Gutierrez
100 Breast: Jordan May, Karli Murnieks, Kelly Baldy, Carter Bendure, Roy Roberto
50 Breast: Jordan May, Karli Murnieks, Kelly Baldy, Carter Bendure

Top placements and scoring points for the team include:

Christopher Lee – 200 Free (14th place finish)
Braden Buckler – 200 Free (13th place finish), 100 Fly (7th place finish)
Carter Bendure – 200 IM (9th place finish), 100 Breast (4th place finish)
Camden Andrian – 200 IM (12th place finish)
Ryan Cummins – 200 IM (14th place finish)
Roy Roberto – 50 Free (7th place finish)
Sam Blackburn – 100 Fly (8th place finish)
Karlie Murnieks – 100 Free (12th place finish), 100 Breast (8th place finish)
Micah Tillar – 100 Free (15th place finish), 100 Breast (10th place finish)
Jordan May – 500 Free (14th place finish), 100 Breast (2nd place finish)
Taylor Wilson – 500 Free (16th place finish)
Nathan Wion – 500 Free (14th place finish), 100 Breast (16th place finish)
Christopher Lee – 500 Free (16th place finish)
Charlie Jaeger – 100 Back (2nd place finish)
Zander Murnieks – 100 Back (4th place finish)
Men’s 200 Medley Relay – 5th place finish (Zander, Murnieks, Micah Tillar, Braden Buckler, Roy Roberto)
Women’s 200 Free Relay – 8th place finish (Karli Murnieks, Jamie May, Sam Blackburn, Jordan May)
Men’s 200 Free Relay – 5th place finish (Roy Roberto, Charlie Jaeger, Christopher Lee, Nathan Wion)
Women’s 400 Free Relay – 6th place finish (Sam Blackburn, Taylor Wilson, Jordan May, Karli Murnieks)
Men’s 400 Free Relay – 8th place finish (Christopher Lee, Braden Buckler, Charlie Jaeger, Nathan Wion)

The team is looking forward to it’s next meet on January 17th in Gahanna.